پروتز سینه

پروتز سینه

پورتز سینه، به پروتز هایی گفته می شود که شبیه به فرم سینه ساخته شده است. پروتز سینه از مواد مختلفی ساخته می شود. همچنین دارای اندازه و فرم های مختلف با توجه به فرم سینه خانم هاست. با این حال بیشترین موادی که برای ساختن پروتز سینه استفاده می شود، ژل سیلیکون در یک پوشش پلاستیکی است. همانطور که گفته شد، این پروتز ها در اندازه و اشکال مختلف وجود دارند. برای انتخاب پروتز سینه مناسب فرد  که برای انجام جراحی پروتز سینه مورد استفاده قرار می گیرد، تصویر سازی قبلی از نتیجه جراحی انجام می شود تا اندازه مورد نیاز پروتز سینه بدست آید. برای انجام این کار متخصصان مرکز جراحی آلفا در یک جلسه مشاوره و معاینه اقدام به بررسی این موارد می کنند.  در این میان حتی نوک سینه نیز در پروتز ها لحاظ می شود.

از این پروتز ها می توان در جراحی های زیبایی سینه و جراحی بازسازی سینه، در خانم هایی که به بیماری هایی مانند سرطان سینه مبتلا شده اند، نیز مورد استفاده قرار  می گیرد و می تواند جایگزین خوبی برای سینه باشد. همچنین دارای سطحی نرمی است.

پروتز سینه در این مرکز زیر نظر بهترین متخصصین انجام می شود خوشبختانه یکی از تنها مرکز جراحی محسوب می شود که مجهز به آزمایشگاه است و به خوبی می توان آزمایشگاه لازم و انجام عملیات خونرسانی را انجام داد

جراحی پروتز سینه

از جمله جراحی های زیبایی که امروزه طرفدار زیادی پیدا کرده است، جراحی پروتز سینه است. در این جراحی به منظور تغییر در ظاهر و فرم سینه، از پروتز استفاده می شود. برای انجام این جراحی و با توجه به شرایط بیمار،  برش های متفاوتی برای جا گذاری پروتز در داخل سینه زده می شود. بیشتر این برش ها در هاله قهوه ای رنگ نوک سینه و یا زیر سینه زده می شود. این نوع از برش ها بعد از جراحی جایی از خود باقی نمی گذارد.

کاندید استفاده از پروتز سینه

پروتز سینه، می تواند برای زنانی که سینه هایشان دارای ظاهری نامتقارن است و از این مورد راضی نیستند می تواند کمک کننده باشد. همچنین در خانم هایی که قسمتی از سینه خود را به دلیل ابتلا به بیماری خاص از دست داده اند، نیز می توانند برای بازسازی سینه از پروتز سینه استفاده نمایند.

پروتز سینه نیز به منظور حجم دهی به سینه و بزرگ کردن آن در جراحی های زیبایی سینه کاربرد های فراوانی دارد.

دلایل انجام جراحی پروتز سینه

فرم سینه ها در خانم ها به دلایل مختلفی مانند شرایط زندگی، تغذیه ای، ژنتیک، افزایش سن، بارداری و شیردهی، کاهش و افزایش وزن شدید و ابتلا به برخی از بیماری ها دستخوش تغییرات فراوانی می شود. این موارد باعث می شود تا سینه فرم خود را از دست داده و ظاهری ناخوشایند به خود بگیرد. با افزایش سن و کاهش وزن، حجم چربی های موجود دربافت سینه و حالت الاستیکی پوست سینه کاهش می یابد. همین امر سبب می شود تا خانم های زیادی اقدام به انجام جراحی پروتز سینه نمایند.

لازم به ذکر است در خانم هایی که به دلیل ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان سینه، بخشی و یا کل حجم سینه خود را از دست داده اند، می توانند با انجام جراحی پروتز سینه، ظاهر سینه را بهبود بخشیده و بر اعتماد به نفس خود بیافزایند.

آیا می توان بعد از جراحی سینه، پروتز سینه انجام داد؟

در صورتی که فرد نیاز بعد از انجام جراحی سینه بنا به هر دلیل، نیاز فوری به انجام جراحی پروتز سینه نداشته باشد، می تواند در اولین فرصت و بعد از اتمام دوره نقاهت به جراحی پروتز سینه اقدام نماید.

 

جراحی بزرگ کردن سینه

خانم ها امروزه خواستار سینه هایی بزرگ، یک اندازه، زیبا و متناسب با فرم بدن خود هستند. زیرا داشتن سینه های کوچک در خانم ها میزان اعتماد به نفس آن ها را کاهش می دهد. زیرا این گروه از خانم ها در هنگام پوشیدن لباس با مشکل رو به رو می شوند. به همین دلیل  امروزه جراحی بزرگ کردن سینه از جمله متداول ترین، جراحی های زیبایی است. در این روش برای بزرگ کردن سینه ها از پروتز سینه استفاده می کنند.

همانطور که گفته شده، پروتز سینه، انواع مختلفی دارد. از جمله پر کاربرد ترین پروتز سینه، پروتز های گرد می باشد. این نوع از پروتز ها به سینه ظاهری گرد و هم اندازه می بخشد و باعث زیباتر شدن سینه ها می شود. در هنگام جراحی، جراح با جا به جا کردن هاله قهوه ای رنگ نوک سینه می تواند زیبایی سینه را افزایش دهد.

بعد از پروتز های گرد، پروتز های اشکی که حالتی طبیعی تر نسبت به پروتز های گرد دارند، در جراحی بزرگ گردن سینه مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه انجام جراحی پروتز سینه

برای انجام جراحی پروتز سینه، لازم است تا فرد به بیهوشی عمومی برود. همچنین بعد از انجام جراحی نیاز است تا یک شب را در بیمارستان بستری بماند تا بدن به حالت طبیعی برگشته و از اثرات داروهای بیهوشی کمتر شود.

برای انجام جراحی پروتز سینه، با توجه به پروتز مورد استفاده و شرایط بیمار برش های مختلفی زده می شود که در ادامه این مقاله به توضیح هر یک به طور جداگانه می پردازیم.

محل برش در جراحی پروتز سینه

چندین  نوع برش برای انجام جراحی پروتز سینه توسط جراح بر روی سینه زده می شود. رایج ترین برشی که در جراحی پروتز سینه زده می شود، ایجاد برش زیر سینه ای و در ادامه خط زیر سینه می باشد. در ادامه به توضیح همه روش های جراحی می پردازیم.

انواع روش های برش و محل برش در جراحی پروتز سینه

همانطور که گفته شد، در جراحی پروتز سینه، محل برش و نوع برش مهم است و انواع متفاوتی با توجه به شرایط بیمار دارد. که عبارتند از :

 • برش زیر سینه ای

از جمله روش هایی که در جراحی زیبایی پروتز سینه، توسط جراح سینه مورد استفاده قرار می گیرد، برش زیر سینه ای  است. در برش زیر سینه ای همانطور که از اسمش مشخص است، برشی در زیر خط سینه زده می شود که طول حدودی این برش ۵ سانتی متر است. از مزایای این نوع از برش به دلیل آن که زیر سینه زده می شود، دیده نمی شود. همچنین به دلیل آن که جراح به راحتی دسترسی کامل به بافت سینه و محل قرار گیری پروتز سینه دارد، می تواند نتیجه مطلوبی را رقم بزند.

 • برش هاله نوک سینه

برای قرار دادن پروتز در این روش، نیاز است تا هاله نوک سینه به طور کامل برداشته شود. ممکن است در این روش جای برش ها نمایان بماند. همچنین در صورتی که فرد در آینده قصد شیردهی داشته باشد، ممکن است با مشکل رو به رو شود.

 • برش از زیر بغل

برای انجام جراحی پروتز سینه، در برخی از افراد برشی از زیر بغل زده می شود. برای این کار یکی از خطوط ریز بغل را که به سینه نزدیک تر است را انتخاب کرده و بر روی آن برشی می زنند. در ادامه با قرار دادن پروتز سینه در جای خود، جراحی به اتمام می رسد. انجام این جراحی کمی با دشواری همراه است. زیرا باید جراح در انجام این جراحی مهارت کافی را داشته باشد. در صورتی که در هنگام قرار دادن پروتز در حین جراحی مشکلی بروز کند، باید برشی بر روی سینه زده شود تا بتوان پروتز را در جای خود قرار داد.

برش از دور ناف

از جمله سخت ترین روش های جراحی پروتز سینه، انجام جراحی پروتز سینه با ایجاد برش از دور ناف می باشد. در این روش فقط می توان از پروتزهای سالینی استفاده کرد. همچنین این نوع از جراحی در شریط خاص امکان پذیر است.

توصیه می شود تا برای انجام جراحی پروتز به مرکز جراحی آلفا مراجعه نمایید. زیرا این مرکز با داشتن بهترین جراحان می توانند این اعتماد را در شما ایجاد نمایند که بعد از جراحی به نتایج مطلوبی خواهید رسید.

برای انجام جراحی پروتز سینه همانطور که در این مقاله ذکر شد لازم است تا از انواع متفاوت پروتز سینه استفاده شود که در ادامه به توضیح انواع پروتز سینه می پردازیم.

انواع پروتز سینه

برای انجام جراحی بزرگ کردن سینه و بازسازی سینه از پروتز های مختلف استفاده می شود که عبارتند از :

 • پروتز سینه سیلیکونی
 • پروتز سینه آب نمکی (سالین)
 • پروتز سینه ژل شکل دهنده
 • پروتز سینه سیلیکونی

پروتز سیلیکونی، از جمله پرکابرد ترین پروتز های جراحی بزرگ کردن سینه و جراحی پروتز سینه است که به پروتز های گرد نیز معروفند. پروتز سینه سیلیکونی دارای ساختاری ژل مانند و چسبنده است. همچنین دارای ظاهری طبیعی و شبیه به سینه دارد. این نوع از پروتز های سینه هیچ گونه عارضه ای را به همراه نخواهد داشت. لازم به ذکر است که در صورتی که این نوع از پروتز ها بر حسب اتفاق پاره شوند، هیچ خطری برای فرد ندارد. سن مناسب برای انجام جراحی پروتز سینه بالای ۲۲ سالگی است.

 • پروتز سینه پروتز آب نمکی (سالین)

از جمله پروتز های گردی که در جراحی بزگ کردن سینه مورد استفاده قرار می گیرد، پروتز آب نمکی است. ساختار این نوع از پروتز سینه محلول آب و نمک است که در اصطلاح آن را سالین می نامند. این نوع از پروتز ها دارای محلول استریل شده هستند که در بدن به طور طبیعی یافت می شود. در صورت پارگی این پروتز در بدن فرد، به راحتی جذب بدن شده و هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند.  سن برای انجام جراحی پروتز سینه با پروتز های سالین، ۱۸ سال به بالا است.

 • پروتز سینه ژل شکل دهنده

این نوع از پروتز سینه، دارای بالاترین میزان چسبندگی به بافت سینه بوده و همچنین می توان این نوع از پروتز سینه را با توجه به فرم بدن فرد، شکل دهی و فرم دهی کرد. برای استفاده از این پروتز ها فرد باید سنی بالاتر ۲۲ سالگی داشته باشد.

دوره بهبود بعد از جراحی پروتز سینه

انجام جراحی پروتز سینه با بیهوشی کامل انجام می شود. همچنین برش های مختلفی برای گذاشتن پروتز در سینه زده می شود. با این توضیحات، بعد از انجام جراحی، فرد تا چند روز درد، تورم، کبودی را خواهد داشت.

به دلیل داشتن بخیه از انجام فعالیت هایی که ممکن است به بخیه ها فشار وارد شود، اجتناب نمایید. تمامی داروهای تجویزی توسط جراح سینه را برای کاهش دوره نقاهت طبق دستور مصرف نمایید.

مدت زمان جراحی پروتز سینه

زمان مورد نیاز برای انجام جراحی پروتز سینه، با توجه به شرایط بیمار می باشد. ولی چیزی حدود ۱ الی ۲ ساعت طول می کشد. این زمان در صورتی است که همزمان با پروتز سینه، لیفت سینه انجام شود، بیشتر می شود.

 

محل قرار گرفتن پروتز سینه

برای انجام جراحی پروتز سینه، پروتز را با توجه به برش ها در زیر بافت سینه قرار می دهند. همچنین در برخی از افراد، این پروتز را زیر عضله کتورالیس دیواره قفسه سینه می گذارند.

برای انجام جراحی پروتز سینه کدام یک از روش های بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی  مورد استفاده قرار می گیرد؟

به دلیل آن که نیاز است تا جراحی انجام شود، فرد با تقبل هزینه جراحی پروتز سینه، تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. گاهی با توجه به شرایط بیمار با تزریق داروهای آرام بخش به سرم بیمار، بیمار خواب آلود می شود تا جراحی انجام شود. در مرکز جراحی آلفا از بهترین  متخصص برای انجام بیهوشی کمک گرفته می شود.

آمادگی های قبل از جراحی پروتز سینه

 • قبل از انجام جراحی پروتز سینه، از دو هفته قبل از جراحی از خوردن مشروبات الکلی و کشیدن سیگار خودداری نمایید.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص فعال و یا غیر فعال، به جراح خود قبل از انجام جراحی اطلاع دهید.
 • از خوردن قرص های ضد انعقاد خون و ضد التهاب قبل از جراحی خودداری نمایید. زیرا باعث بروز خونریزی در حین جراحی می شود.
 • تمامی اطلاعات و سوابق پزشکی خود را در اختیار جراح بگذارید و  آزمایشات مورد نیاز را که جراح تجویز می نماید، را انجام دهید.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

 • به مدت چند هفته از خوابیدن به پهلو و شکم اجتناب کنید.
 • برای کاهش تورم و کبودی هایی که بر اثر جراحی ایجاد شده است، از کمپرس سرد به طور دوره متناوب ۱۰ دقیقه ای استفاده نمایید.
 • از انجام فعالیت های سنگین و ورزش های شدید اجتناب کنید.
 • بعد از یک هفته در صورتی که از نخ های بخیه غیر جذبی استفاده شده، برای کشیدن آن ها به جراح سینه مراجعه نمایید.
 • از خوردن مشکروبات الکی و کشیدن سیگار تا بهبودی کامل اجتناب کنیدو
 • پیاده روی آرام می تواند در کاهش تورم ها کمک کننده باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک جراحی آلفا

پاسخ

15 − چهار =