ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم

ابدومینوپلاستی برای بهبود ظاهر شکم است بسیاری از مردم تلاش می کنند که به یک شکم شکیل و اندام زیبا برسند که به کمک ورزش و کنترل وزن بدست می آورند گاهی اوقات این روش ها افراد را به هدفشان نمی رسانند حتی کسانی که از سایر جهات وزن طبیعی و مناسب دارند نیز ممکن است شکم برجسته یا شل و آویزان پیدا کنند شایع ترین علل این اتفاق عبارتند از :

 • بارداری
 • پیری
 • تغییرات چشمگیر وزن
 • وراثت
 • جراحی قبل

عمل جراحی شکم نیز که ابدومینوپلاستی نیز نامیده می شود چربی و پوست اضافه شکم را برداشته و در قالب موارد عضلات ضعیف شده یا جدا شده را به حالت طبیعی باز می گرداند و طرح هموار تر و سفت تری برای شکم ایجاد می نماید .

ابدومینوپلاستی  در این مرکز زیر نظر بهترین متخصصین انجام می شود خوشبختانه یکی از تنها مرکز جراحی محسوب می شود که مجهز به آزمایشگاه است و به خوبی می توان آزمایشگاه لازم و انجام عملیات خونرسانی را انجام داد. جهت تماس با این مرکز می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۲۰۹۱۰۱ تماس حاصل فرمایید .

جراحی شکم جایگزین کاهش وزن با برنامه متناسب ورزش نمی شود اگر چه نتایج جراحی شکم از نظر تکنیکی دائمی هستند ولیکن تغییرات چشمگیر در وزن شما می توانند نتایج ضعف عضله را تضعیف کنند به همین دلیل کسانی که قصد کم کردن شدید وزن را دارند یا زنانی که قصد باردار شدن دارند توصیه می شوند که عمل خود را به تعویق بیاندازند و جراحی شکم را بعد از زایمان انجام دهند و یا بعد از کاهش وزن به علاوه جراحی شکم نمی تواند استریا یا خطوط کشش را به طور کامل تصحیح نماید البته با برشی که از روی پوست انجام می شود و قسمت اضافه پوست برداشته می شود ۹۰ درصد استریا ها برداشته می شود .

ابدومینوپلاستی برای چه افرادی مناسب است ؟

عمل جراحی شکم یک عمل بسیار فردی است و شما این عمل را باید با نظر خود انجام دهید نه به خاطر تمایل شخص دیگه یا برای نزدیک شدن به یک تصویر ذهنی ایده آل در شرایط زیر عمل ابدومینوپلاستی برای شما عمل مناسبی است .

 • از نظر فیزیکی سالم و دارای وزن ثابت باشید
 • انتظارات واقع گرایانه نداشته باشید
 • اگر سیگاری هستید حتماً سیگار را ترک کنید و سیگاری نباشید
 • از حس بزرگ بودن شکم ناراحت باشید .

در طی جلسات مشاوره به شما اطلاعات کامل داده می شود و سوالاتی در مورد سلامت عمومی ، روش زندگی ، قد ، وزن وتعداد زایمان از شما پرسیده می شود .آزمایش های پزشکی  بررسی می شود ، داروهای خاصی که مصرف می کند ، از کشیدن  سیگار باید خودداری کنید ، از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب ومکمل های گیاهی که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد پزشک اطلاعات بدست می آورد و در صورت لزوم آن را قطع می کند .

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

تصمیم به عمل جراحی شکم بسیار فردی است و شما باید تصمیم بگیرید که آیا فواید این عمل منطبق با اهداف شما هست و آیا مخاطرات و عوارض احتمال قابل پذیرش هستند . جراح پلاستیک شما در مورد جزئیات عوارض احتمالی با شما صحبت خواهد کرد .از شما خواسته خواهد شد که برگه های رضایت نامه را امضا کنید تا مشخص شود که نوع جراحی مخاطرات و عوارض احتمالی را کاملاً فهمیده اید .

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی به چه صورت است ؟

 • مرحله اول پذیرش بیمار با شرح حال دقیق با آزمایش های دقیق ، پزشک از سلامت کامل جسمی شما و همین طور با مشاوره هایی که می شود از سلامت کامل روانی شما آگاهی پیدا می کند در مرحله بعد شما را به بیمارستان یا مرکز جراحی معتبر معرفی می کند . بهتراست بدانید در مرکز جراحی آلفا شما مشاوره بیهوشی می شوید و برای آسایش شما طی عمل جراحی داروهایی استفاده می شود ممکن است گزینه انتخابی برای شما بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی و یا بی حسی نخاعی باشد پزشک شما با مشاوره ای که با پزشک بیهوشی می کند بهترین راه را برای شما انتخاب می کند .
 • جراحی : یک عمل جراحی شکم کامل نیازمند برش افقی در محدوده بین خط موی شمعگاهی و ناف است شکل و طول برش بر اساس میزان تصحیح مورد نیاز تعیین می گردد و از طریق این شکاف، عضلات ضعیف شکم ترمیم و بخیه شده و بافت چربی و پوست اضافی برداشته می شود ممکن است برش دیگری در اطراف ناف جهت برداشتن پوست اضافی بالای شکم لازم باشد توجه داشته باشید در ابدومینوپلاستی مدرن اساس بر استفاده از لیپوماتیک و لیپوست و دستگاه های جدید تخلیه چربی است به طوری که تمام چربی های موجود در ناحیه پهلو ،بالای شکم ، جلوی معده و پشت و کناره های قفسه سینه تخلیه می شود و با اقدام موثر پوست به سمت پایین کشیده شده و قسمت اضافه پوست و چربی برداشته می شود و همین طور ترمیم عضلات باید با دقت انجام شود به طوری که عضلات رکتوس که در کناره های قسمت میانی شکم قرار دارند به همدیگر برسند و شکل طبیعی به خود بگیرند .
 • بستن برش ها :بخیه ، چسب پوستی ، نوارچسب جراحی یا کلیپس برای بستن پوست ها مورد استفاده قرار می گیرد .

نتیجه ابدومینوپلاستی

عمل جراحی شکم منجر به ایجاد شکم صاف تر ، سفت تر و متناسب با کل بدن با وزن شما می گردد . تورم و ناتوانی در ایستادن کامل تا زمان تکمیل ترمیم ممکن است نتایج عمل را بپوشاند .ظرف یک تا دو هفته شما می توانید کاملاً بایستید و از بدن باریک خود راضی تر و مطمئن تر باشید .

دوره بهبودی

پس از عمل ممکن است پانسمان یا بانداژ بر روی برش ها گذاشته شود و نیز ممکن است به منظور کاهش تورم و حمایت از شکم شما در طی مراحل التیام شما را در لباس های فشارنده قرار دهند .

یک یا چند لوله کوچک یا باریک ممکن است موقتاً زیر پوست قرار داده شود تا مایع اضافی و خون جمع شده را تخلیه نماید که معمولاً ۲۴ ساعت بعد از عمل خارج می شود .در عمل جراحی ابدومینوپلاستی اساس بر حرکت سریع مریض است ، حرکت زود  و سریع مریض باعث به حداقل رساندن عوارض ممکن می شود و بدین ترتیب شما بعد از دو هفته می توانید سلامتی خود را به طور کامل برگردانید ، بخیه ها کشیده شده ، البته باید گفت بخیه هایی که نیاز به کشیده شدن دارد در اطراف ناف هستند و بخیه های اصلی به صورت زیر جلدی و به اصطلاح لیزری زده می شوند که در بیرون از پوست شکم بخیه ای مشاهده نمی شود که جای برش باقیمانده به مروز زمان بهتر می شود .

مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی

 • تا سه روز درد خواهید داشت که مرور زمان کاهش می یابد که شما برای کاهش درد می توانید از مسکن استفاده کنید .
 • برای کاهش درد هنگام استراحت سر را بالاتر از معمول و بدن را خم نگه دارید .
 • تا چند هفته از فعالیت سنگین پرهیز کنید
 • فعالیت معمول ضرری ندارد واستراحت مطلق ممنوع است زیرا خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش می دهد
 • در صورت عدم رعایت موارد فوق ورم طولانی و مورد دو وجود دارد
 • کبودی خفیف شکم طبیعی است
 • آناناس تازه حاوی ویتامین C است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است که هر چه بیشتر مصرف شود بهتر است .
 • مصرف میوه جات ، ماهی ، میگو و امگا۳ توصیه می شود .
 • ترشح خونابه تا چند روز طبیعی است اما در صورت خونریزی واضح و قابل توجه اطلاع داده شود این احتمال تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد .
 • ویزیت روز سوم برای بررسی محل عمل و خروج درم در صورت وجود لازم است البته در تکنیک اختصاصی پزشک این مرکز درم ها در ۲۴ ساعت خارج می شوند
 • ویزیت بعد از یک هفته برای بررسی عمل جراحی لازم است .
 • بخیه ها در روز ۱۰ تا ۱۴ به جز موارد خاص برداشته می شوند
 • تا ۱۵ روز مصرف نمک به حداقل کاهش یابد.
 • داروهای خود را تا آخر مصرف کنید
 • مصرف دخانیات کاملاً ممنوع است و چند ماه بعد از عمل عوارض را اضافه می کند .
 • بستن گن تا ۲ تا ۳ ماه توصیه می شود .

در صورت وجود هر گونه سوالی که پاسخ آن ذکر نشده با پزشک خود تماس بگیرید.

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم به همراه شایع ترین روش آن یعنی تامی تاک – یکی از بیشترین جراحی هایی است که جهت کاهش چربی و پوست بخش های مختلف تحتانی و میانه شکم می باشد که عضلات جدار شکم همچنین در آن تجمع یافته و به صورت منظم به هم دوخته می شوند .

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یکی از رایج ترین دلایل مراجعات در جراحی شکم بد شکل و بد فرم بودن شکم است به قسمی که برآمدگی بیشتر از حد معمولی شکم – شلی و افتادگی پوست شکم و وجود ترک های بسیاری در پوست شکم همچین برای بیمار ناخوشایند است که وی تصمیم به جراحی شکم می گردد .

ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم روشی است که کاملا تهاجمی می باشد و برای صاف و کشیده شدن شکم به همراه خارج کردن پوست و چربی مازاد و سفت کردن عضلات جدار شکم است . ابدومینوپلاستی برعکس جراحی محدود مانند پلک یا بینی یک اقدام جراحی بسیار محبوب می باشد .

بهترین افراد برای جراحی شکم

بهترین افراد جهت ابدومینوپلاستی کسانی هستند که دارای شکم های بزرگ و پر چرب هستند که پوست آن ها شل و افتاده است و به وسیله رژیم غذایی و یا برنامه ورزشی نمی توانند از وزن خود بکاهند . اما در عین حال قسمت های سایر بدن آن ها از ظاهر خوبی برخوردار است . جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی مخصوصا برای خانم هایی که بارداری های زیادی داشته اند و پوست شکم آن ها دچار کشش شده است و از سمتی عضلات شکمشان وضعیت مناسب خود را از دست داده است بهتر است جراحی ابدومینوپلاستی همچنین برای کسانی که در رده سنی میانسال هستند خاصیت ارتجاعی پوستشان را از دست داده اند و کسانی که چاقی و لاغری های زیادی داشته اند ابدومینوپلاستی توصیه می شود .
از سمتی دیگر افرادی که می خواهند وزن خود را به حد زیادی کم کنند و یا خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند نباید از جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی استفاده کنند که علت آن این می باشد که در جراحی شکم عضلات راست شکم کنار یکدیگر قرار می گیرند اما در طول بارداری و در نهایت رشد جنین این عضلات از هم فاصل پیدا می کنند و شکم دو مرتبه به وضعیت پیش از ابدومینوپلاستی برمی گردد .

به وسیله جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی افراد از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار می شوند اما بهتر است پیش از عمل در رابطه با انتظاراتی که از این جراحی دارند با پزشک خود مشاورات لازم را انجام دهند .

چه افرادی صلاحیت لازم برای جراحی ابدومینوپلاستی را ندارد

کدام بیمار نباید جراحی ابدومینوپلاستی شود

 • خانم هایی که تصمیم به بارداری دارند نمی توانند از ابدومینوپلاستی استفاده کنند .
 • کسی که می خواهد لاغر شود توصیه می شود نخست به وزن ایده ال خود برسد و بعد جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی را انجام دهد .

عمل جراحی ابدومینوپلاستی به وسیله برشی که طولی می باشد در زیر شکم صورت می گیرد که جای آن به صورت همیشگی باقی می ماند به طوری که در بیشتر بیماران این محل برش در طول ۶ الی ۱۲ به شکل رضایت بخش رخ می دهد . در موارد کمیاب امکان  دارد پوست اضافی یا پهن شدن محل برش و بد فرمی های دیگری به وجود آید .

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود

ابدومینوپلاستی جراحی است که در آن برشی ایجاد می شود و پوست شکم را از عضله زیرین جدا می کنند این آزادسازی تا لبه دنده ها در بالا و در دو طرف تا پهلوها ادامه پیدا می کند و بعد عضلاتی که شل هستند در خط وسط به وسیله دوختن با نخ های غیر قابل جذب پلیسه می شود و بعد از بریدن پوست مازاد و دوختن لبه های زخم عمل به اتمام می رسد . اصولا در آخر عمل ابدومینوپلاستی یک برش در بخش تحتانی شکم و برش دیگری در دور ناف  مشاهده می شود . برعکس باور بیشتر بیماران این ناف ، ناف طبیعی و عادی خود بیمار می باشد که از سوراخ جدید در پوست خارج شده است .

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

طول برشی که در جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم ایجاد می شود کاملا بستگی به شکل افتادگی و چین پوستی بیمار دارد به طوریکه اگر بیمار خود را در حالت نشسته نگاه کند می بایست طول برش حداقل به میزان چین پوستی باشد که در قسمت تحتانی شکم به وجود می آید و چون طول این چین خوردگی در افراد بسیار باهم تفاوت دارد پس طول برش هم در افراد گوناگون باهم تفاوت دارد .

نواحی اسکار عمل به طوری است که زیر خط بیکینی است و به طور صحیح پوشیده می شود . نتیجه این جراحی دائمی می باشد و فقط به بیمار توصیه می شود که از نوسانات قابل توجه وزن جلوگیری کند . به این صورت که در بیماری که می خواهد از وزن خود را کم کند یا بارداری نزدیک دارد بهتر است که عمل ابدومینوپلاستی را بعد از این تغییرات انجام دهد .

زمانی که باید به این عمل اختصصاص داد معمولا ۲ الی ۳ ساعت می باشد و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و برای جلوگیری از باز شدن ناحیه عمل به بیمار توصیه می شود که حدود ۱۰ روز بعد از عمل به صورت خمیده راه برود و کارهای روزانه خود را به حداقل برساند به همین دلیل یک دوره نقاهت ۱۰ الی ۱۴ روزه برای بیمار در نظر گرفته می شود. در روزهای اولیه بیمار از لوله های پلاستیکی کوچکی به نام درن است که از آخر زخم خارج شده است و کار خروج ترشحات زیر پوستی را انجام می دهد که در طی ۳ الی ۷ روز درن ها خارج می شوند .

جراحی ابدومینوپلاستی به اندازه و محل پوست اضافی و موقعیت عضلات جدار کم و اندازه و محل چربی اضافی  امکان دارد از یک جراحی کوچک سرپایی به مدت زیر ۲ ساعت تا یک عمل جراحی عظیم با بیشتر از ۵ ساعت زمان می برد . علاوه بر وضعیت شکم انتظار بیمار و سلامت عمومی و سابقه استعمال دخانیات می تواند در تصمیم گیری نوع جراحی تاثیر بگذارد . در تمام حالت ها بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد .

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

مراقبت از زخم عمل ابدومینوپلاستی

روند ترمیم زخم معمولا یک سال زمان نیاز دارد در ابتدا بعد از جراحی ابدومینوپلاستی زخم شکل و ظاهر خوبی ندارد . بعد از ۱ الی ۲ ماه زخم قرمز تیره می شود و بعد از آن ارغوانی می شود . زخم از سطح پوست برآمده می شود و بدترین شکل زخم معمولا سه الی پنج ماه بعد از عمل ابدومینوپلاستی خواهد بود . بعد از این مدت زخم به تدریج کمرنگ می شود و سطح زخم مسطح می شود به صورتیکه معمولا یک سال بعد از عمل تنها خط باریکی مشاهده می شود . به همین دلیل برای اینکه نتیجه رضایت بخشی دریافت کرد می بایست ۱ سال صبر کرد . بنابراین برای رویت نتیجه بایستی یک سال صبر کرد .

کسانی که کاندیدای این عمل هستند باید از چه شرایطی برخوردار باشند

 • وزن فرد نزدیک به وزن ایده آل باید باشد یعنی حداکثر ۳۰ درصد بیشتر از وزن ایده ال .
 • وزن فرد در شش ماه گذشته به صورت ثابت مانده باشد .
 • پیش از جراحی روش های غیر تهاجمی مانند رژیم غذایی و ورزش را انجام داده باشد
 • توقعات درستی از عمل جراحی داشته باشد

از لحاظ روحی و روانی ثبات کافی را داشته باشد .

قصد کم شدن وزن شدید پس از عمل جراحی را نداشته باشد .

هم اکنون حاملگی جزو مواردی نمی باشد که این عمل را منع کند . اما بهتر است فردی که ابدومینوپلاستی را پس از آخرین بارداری انجام دهد . چون اگر پس از جراحی باردار شود  موجب می شود پوست شل شود و به دلیل اینکه تحت کشش قرار می گیرد عضلاتی که دوخته شده اند باز می شود .

بهتر است حداقل به مدت شش ماه پس از انجام زایمان جراحی ابدومینوپلاستی انجام شود تا تغییراتی که رخ داده است در دوران بارداری به شکل اولیه برگردد و به همین علت انجام ابدومینوپلاستی و با عمل سزارین به صورت همزمان به هیچ عنوان توصیه نمی شود .

چه دلایلی موجب می شود جراحی شکم با موفقیت انجام نشود

 • استفاده دخانیات
 • دیابت
 • سوء تغذیه
 • مشکلات ترمیم زخم
 • مشکلات ایمنی
 • استفاده از داروهای ضد انعقاد
 • داشتن سابقه قابل توجه لخته شدن در وریدهای عمقی پا با ریه
 • مشکلات عملکرد روده یا مثانه
 • نارسا بودن ورید یا لنفادم اندام های تحتانی
 • مشکلات طبی قابل چشمگیر مانند بیماری های انسدادی مزمن ریه – نارسایی کلیه – کم خونی

اقدامات پیش از انجام ابدومینوپلاستی

 • استفاده از دخانیات باید به مدت ۴ تا ۶ هفته ممنوع شود .
 • باید به صورت روزانه مولتی ویتامین مصرف شود .
 • آسپرین یا دیگر داروهای رقیق کننده خون باید با تجویز پزشک قطع شوند .
 • از مصرف تمام مکمل های غذایی و گیاهی که پزشک تجویز نمی کند باید پرهیز شود .
 • انجام آزمایش ها به صورت متوالی
 • استفاده از شکم بند به مدت ۲ هفته قبل از جراحی

منتظر  نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر ، گروه مدیریت سایت کلینیک آلفا

پاسخ

9 + هفت =